postheadericon Modne fryzury – trwała

Rude lokiStruktura włosa jest bardzo złożona. To mikrocząsteczki proteinowe połączone dwusiarczkowymi wiązaniami. Ułożenie wiązań ma wpływ na to, czy nasze włosy są proste czy kręcone. Jeśli łańcuchy wiązań są równoległe, mówimy wówczas o prostych włosach. We włosach kręconych wiązania układają się prostopadle do trzonu włosa. Zawarte w płynie używanym podczas trwałej ondulacji chemiczne związki mają za zadanie rozbić wiązania i utworzyć nowe, o których kształcie decydują wałki.

Kiedy myślimy o zafundowaniu swoim włosom trwałej, marzymy wówczas o bujnych lokach o idealnym skręcie. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju wałków, możemy dziś uzyskać różny skręt loków – począwszy od mocno skręconych spiralek i baranków po lekkie fale. O intensywności skrętu decyduje tutaj wielkość oraz grubość zastosowanego wałka. Musimy pamiętać jednak o tym, że wałki należy także dobierać do rodzaju włosów.

Zazwyczaj gdy decydujemy się na zrobienie trwałej, mamy w głowie ogólne wyobrażenie o tym, jak ma wyglądać nasza przyszła fryzura. Burzę mocnych skrętów uzyskamy przy pomocy cienkich wałków, zaś lekko falowane włosy otrzymujemy, gdy wałki rozchodzą się od czubka głowy promieniście. Dzięki specjalnym pałeczkom nadamy naszym włosom naprawdę mocnego skrętu, a delikatne, nieregularne fale otrzymamy przy pomocy zwykłych papilotek.

Wyróżniamy kilka rodzajów trwałej ondulacji pogrupowanych ze względu na rodzaj włosów:
trwała do farbowanych włosów
trwała do rozjaśnionych włosów
trwała do normalnych włosów
trwała do cienkich i delikatnych włosów
trwała podnosząca włosy u nasady
trwała alkaliczna – przeznaczona do zdrowych, nierozjaśnionych włosów. Trwałość nawet do 10 miesięcy

Istnieje również tak zwana trwała dwufazowa, przeznaczona tylko do odrostów, preparat jest wówczas nakładany tylko na odrastające włosy, a resztę pukli pokrywa się delikatniejszym preparatem, by zanadto ich nie przesuszyć.

Poza doborem odpowiedniego preparatu, którym wykonamy trwałą ondulację, równie istotny jest dobór wałków, ich rozmieszczenie oraz sposób nawijania pukli. Umiejętne założenie wałka, dobór odpowiedniego środka oraz równomierne rozmieszczenie gwarantują trwałą i ładną fryzurę. Obecnie drewniane wałki, które wchłaniały znaczną ilość płynu do trwałej ondulacji, zastąpiono lepszymi wałkami, bo wykonanymi z plastiku. Rodzajów wałków jest naprawdę sporo, wystarczy wymienić choćby wykonane z gumy lub gąbki papilotki lub spirale. Wałki są miękkie, elastyczne i łatwo się nakładają, posiadają także specjalne zapinki, dzięki którym dobrze trzymają się na głowie i nie uszkadzają włosów. Do trwałej ondulacji powinniśmy używać jednak tylko gumowych papilotów.